Οι εγγραφές πραγματοποιούνται όλο το χρόνο, για όλες τις ηλικίες.

• EPEE TEAM

Η ομάδα ανδρών του Ξίφους Μονομαχίας, Βαβλέκης Νικόλαος, Τσιουμάνης Δημήτριος, Αντωνόπουλος Αλέξανδρος.

• Ο Πρώτος

Λεωνίδας Πύργος, ο πρώτος Έλληνας που έλαβε χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς αγώνες της εποχής μας.

• Ξίφος ασκήσεως
  • fencingFOIL

Κοντινές επαφές, πάντα με ασφάλεια...

• Ελληνική Ακαδημία Ξιφασκίας

Η Ελληνική Ακαδημία Ξιφασκίας είναι αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 2018 στο Γαλάτσι από ανθρώπους με αγάπη για τον αθλητισμό και ιδιαίτερα την ξιφασκία. Η έδρα του είναι στην οδό Απειράνθου 12 & Πλάτωνος, σε καινούργια κατάλληλα διαμορφωμένη αίθουσα 160 τετραγωνικών μέτρων σύμφωνα με τις νόμιμες προδιαγραφές.

Read more
  • FLECHE

Η προπόνηση συνεχίζεται...

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών - Γυναικών Ξίφους Μονομαχίας

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλητές του συλλόγου μας στο φινάλε της αγωνιστικής περιόδου για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών -Γυναικών στο όπλο του ξίφους μονομαχίας που δόθηκε στο κλειστό γυμναστήριο Παιανίας. Συγκεκριμένα κατώρθωσαν να πλασαριστούν στην 16άδα των ομαδικών νικώντας τον Σπάρτακο Κορινθίας ενώ πολύ καλό αγώνα έδωσαν με την Βικτώρια (45-35).

Στους άνδρες όπου είχαμε τη συμμετοχή 113 αθλητών την πρώτη θέση κατέλαβε ο αθλητής Σάββας Καββαδίας /ΠΑΟ ο οποίος επικράτησε με σκορ 15/5 επί του αντιπάλου του Θεόδωρου Αβραμίδη/Μ.Α.Κορδελιού ενώ στην 3η θέση βρέθηκαν οι Στυλιανός – Ραφαήλ Φουστανάκης/ΑΛ Μεσσαράς. & Κοσμάς Καρακόλης/Λ.Ξ Θες/κης. Ομαδικά : 1.ΟΞ Φλώρινας (Τσώκας Ν., Τσώκας Α., Χατζητύπης, Ρασπόπτσης). – Ακρίτες 45/36 στον τελικό, 3η θέση : Βικτώρια (19 ομάδες).

Στις γυναίκες  το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια Νίκη-Αικατερίνη Σιδηροπούλου/Αρίστων Παιανίας η οποία επικράτησε επί της Φανής Βαρβέρη/ΓΕΦ με σκορ 15/9 ενώ την 3η θέση μοιράστηκαν οι αθλήτριες Νικολέττα Χατζησαράντου/Αρίστων Παιανίας & Ευρυδίκη Κολέτσου/Ιριδα (70 αθλήτριες). Ομαδικά: 1.Αρίστων Παιανίας (Σιδηροπούλου, Θεοδωροπούλου, Χατζησαράντου) – Ιριδα 15/5, 3η θέση : Οδυσσέας Χαλανδρίου (9 ομάδες).

Ελληνική Ακαδημία Ξιφασκίας, Απειράνθου 12 Γαλάτσι, 2114046315, 6978698084, 6983504460